Opracowanie dobrego projektu wnętrz to sztuka, której nie da się opanować w kilka minut. Nie bez powodu ludzie uczą się jej latami na studiach. Dlatego właśnie pomieszczenie zaprojektowane przez laika w dziedzinie aranżacji wnętrz robi dużo mniejsze wrażenie niż to stworzone przez profesjonalistę. Jeśli jednak nie masz ochoty korzystać z pomocy projektanta wnętrz, ten tekst choć trochę pomoże ci w lepszym zrozumieniu całego procesu aranżacji, dzięki czemu lepiej poradzisz sobie z zadaniem samodzielnego opracowania wystroju swojego mieszkania.
O co w tym projektowaniu chodzi?
Projektowanie wnętrz to dużo więcej niż tylko wybór stylu, w którym mają być zaaranżowane pomieszczenia. To cały proces kreatywnego stwarzania przestrzeni, która funkcjonalnie ma odpowiadać potrzebom jego użytkownika. Projektowanie wnętrz jest sztuką, która wymaga szerokiej wiedzy oraz ogromnego wyczucia smaku.
Oczywiście, można nie przejmować się regułami i opiniami ekspertów oraz innych osób, tworząc takie wnętrza, jakie nam się podobają, zarówno pod kątem estetyki, jak i funkcjonalności. Takie podejście nie gwarantuje jednak optymalnego wykorzystania przestrzeni. Projektowanie wnętrz dopuszcza rzecz jasna dużo wolności i inwencji. Wszystko, co oryginalne, a do tego osobiste, ma szansę się wyróżnić. Zasady projektowania nie istnieją wszakże bez powodu i trzeba je najpierw dobrze poznać, aby móc je świadomie łamać. Można coś dobrego stworzyć przypadkiem, ale nie warto na przypadku polegać, zwłaszcza jeśli zależy nam na uzyskaniu konkretnego efektu.
Co więcej, w zasadach projektowania wnętrz chodzi przede wszystkim o ułatwienie sobie działania. Każdy wielki projekt wymaga dobrego przygotowania i zaplanowania. Aranżacja pomieszczeń to zaś zadanie o naprawdę dużej skali, wymagające skupienia się zarówno na detalach, jak i opracowania konceptu na poziomie ogólnym. Zasady projektowania wnętrz pomagają zatem ukierunkować energię i działania w taki sposób, aby nie pogubić się oraz przeprowadzić cały proces szybko i sprawnie.
Ponadto, warto podkreślić, że w projektowaniu wnętrz nie chodzi tylko i wyłącznie o dekoracje. To tak naprawdę dopiero końcowy etap, w czasie którego dobierane są elementy wykończenia i który pozwala nadać mieszkaniu indywidualnego charakteru. Ważniejsze jest jednak odpowiednie rozplanowanie wszystkich pomieszczeń, określenie ich charakteru i doprecyzowanie wszelkich elementów związanych z ich funkcją oraz sposobem wykorzystywania.
Mówiąc w bardziej obrazowy sposób – projektowanie to nie tylko ustawianie kwiatków na półkach i obrazów na ścianie czy dobór ładnego tynku ozdobnego, by było na czym zawiesić oko. To przede wszystkim takie ustawienie półek, obrazów i tynków, aby przebywanie w pomieszczeniach było komfortowe, przyjemne i ergonomiczne oraz by wnętrza te służyły użytkownikowi jak najlepiej.
Zasady aranżacji wnętrz
Jakie w takim razie są te zasady projektowania wnętrz? Od czego należy zacząć i o czym należy pamiętać? Z pewnością warto mieć na uwadze trzy główne zasady.
1. Wydzielanie stref
To jedna z najważniejszych kwestii tak naprawdę. Projektowanie wnętrz warto zacząć od określenia na planie budynku charakterystyki poszczególnych pomieszczeń. Pomoże to wyznaczyć podział budynku na strefy – nocne, dzienne, indywidualne, wspólne, wejściowa, sypialniana, etc.
Nabiera to szczególnie dużego znaczenia w domach z otwartymi, dużymi przestrzeniami, w których ściany nie oddzielają poszczególnych pomieszczeń. Przykładowo, jeśli mamy kuchnię połączoną z salonem, doskonałym pomysłem może być takie dobranie tynków, aby wizualnie obie strefy były rozdzielone. Do tego celu mogą także wystarczyć panele czy płytki o różnym wzorze, rozdzielone listwą wykończeniową, wyznaczające granicę między salonem a kuchnią. Podziału można też dokonać za pomocą dywanu czy elementów ozdobnych – i dotyczy to także samych pokojów. Przykładowo, umieszczenie dywaniku pod stołem w jadalni, a także drugiego dywaniku między kanapą a telewizorem, pozwoli podzielić to pomieszczenie na dwie części – jedną jadalnianą, drugą wypoczynkową.
Mówiąc krótko – trzeba przemyśleć kwestię stref w mieszkaniu i tak zaplanować aranżację, aby było jasne i klarowne, jaki charakter ma dane miejsce. Chodzi o uporządkowanie przestrzeni i uniknięcie chaosu.
2. Projektowanie z myślą o funkcji
Druga ważna kwestia wiąże się ściśle z poprzednią. Wyznaczając strefy, trzeba od razu przemyśleć funkcję pomieszczeń. Sposób wykorzystania pomieszczeń oraz liczba ich użytkowników będzie wpływać na komfort użytkowania mieszkania. Przykładowo, aranżując przedsionek w strefie wejściowej, należy wziąć pod uwagę liczbę domowników, aby móc im zapewnić odpowiednio dużo miejsca na obuwie. W przeciwnym wypadku, jeśli nie zagwarantujemy wystarczającej powierzchni, mieszkańcy będą potykać się o pozostawione w holu buty. Dobre rozplanowanie pod kątem funkcjonalności – zarówno samego pomieszczenia, jak i wszystkich wnętrz w mieszkaniu – to podstawa.
Należy się po prostu zastanowić nad tym, w jaki sposób wnętrza będą wykorzystywane. To zaś pozwoli myśleć o przestrzeni w taki sposób, aby w jak najlepszy sposób zaakcentować jej charakter. Dzięki temu użytkownicy od razu będą wiedzieli, jakie zadanie spełnia dane miejsce. Nie będą też sobie przeszkadzać, zwłaszcza przy korzystaniu ze stref wspólnych. Pozwoli to także uniknąć częstego błędu, kiedy to względy estetyczne biorą górę nad funkcjonalnością. Aranżując wnętrze zawsze jako priorytet trzeba traktować użyteczność dla mieszkańców, a dopiero potem brać pod uwagę wygląd. Cóż bowiem z tego, że mieszkanie będzie ładne, skoro użytkowanie go będzie jedynie wywoływało irytację.
3. Uwzględnianie wszystkich elementów
Powtórzmy – projektowanie wnętrz to nie są tylko kwestie wystroju i umeblowania. Pod uwagę należy wziąć także:
· przestrzeń
· światło
· kolor
· wzory
· fakturę
Każdy z tych elementów należy umiejętnie połączyć, aby uzyskać harmonijny efekt, który pozwoli otrzymać wnętrze piękne, zgodne z gustem użytkownika, a jednocześnie funkcjonalne. To od tego zależy zarówno samopoczucie, jak i estetyka mieszkania. Projektując wnętrze, nie można po prostu myśleć tylko o jednym elemencie, np. o kolorach.
Łatwo to przedstawić na przykładzie. Załóżmy, że chcemy optycznie powiększyć pokój. W jaki sposób to uzyskać, unikając jednocześnie generalnego remontu? Wystarczy ograniczyć liczbę mebli, dzięki czemu pomieszczenie będzie wydawać się bardziej pojemne. Pomoże to też rozjaśnić pokój, a jeśli dodatkowo pomalujemy go na biało i wybierzemy jasny kolor paneli, efekt będzie jeszcze silniejszy. Kolejnym sposobem na uzyskanie iluzji większej przestrzeni może być wykorzystywanie w szafie lustrzanych drzwi przesuwnych. Duże lustra, odpowiednio ustawione, mogą znacznie przyczynić się do wizualnego powiększenia pokoju. Kluczowe może być także odpowiednie oświetlenie. Jeśli niemożliwe jest poszerzenie okien, zawsze można zrezygnować z firanek i zasłon. Do pokoju wpadnie więcej światła dziennego, rozjaśniając pokój i przyczyniając się do uzyskania pożądanego efektu.
W ten sposób dzięki wykorzystaniu światła, przestrzeni, a także koloru można stworzyć iluzję, dzięki której pomieszczenie wyda się większe niż jest w rzeczywistości. A przecież nie wspomnieliśmy tu nawet o możliwościach, które dodatkowo daje wykorzystanie odpowiedniej faktury czy wzorów, ani nawet nie poruszyliśmy bardziej wnikliwie elementów wystroju i umeblowania. Aranżując wnętrze, nie należy zatem zapominać o wszystkich czynnikach, które wpływają na jego wygląd. Trzeba do tego zadania podejść kompleksowo.
Wybierz swój własny styl
Ważne jest także to, aby mieszkanie zachowało spójny i estetyczny charakter. Wspólny styl wszystkich pomieszczeń jest istotny dla osiągnięcia pełnej harmonii aranżacji. Co prawda istnieje eklektyzm, którego sam charakter pozwala mieszać elementy z różnych stylów, jednak trzeba się w takim wypadku wykazać wyjątkowym wyczuciem smaku. Niezbędna jest tu też odpowiednia wiedza o tym, co jest dobrym połączeniem, a co się nie sprawdzi w żadnych warunkach. To jednak materiał na osobny artykuł.
Do bardzo popularnych stylów należą:
Styl klasyczny – wypracowany przez lata, a do tego uniwersalny. Może czasem sprawiać wrażenie ciężkości, bo występuje w nim czasem bogata ornamentyka, jednakże warto podkreślić, że korzysta ze sprawdzonych elementów. Lubi klasyczne materiały, klasyczne wzory, klasyczne rozwiązania. Celuje przy tym w harmonię i wysoką estetykę. Ważna tu też jest jakość wszystkich elementów.
Styl kolonialny – lubi ciepłe barwy, a także preferuje egzotyczne materiały, zwłaszcza jeśli chodzi o drewno. Popularny w tym wypadku jest rattan. Styl kolonialny lubi łączyć elementy różnych kultur. Przywodzić ma na myśl zabudowę dawnych kolonii europejskich w krajach azjatyckich, afrykańskich i amerykańskich.
Styl skandynawski – klasyka i nowoczesność w jednym. W stylu skandynawskim dominują jasne, ale stonowane i naturalne, barwy. Biel i drewno zazwyczaj dominują, ale nie są jedynymi charakterystycznymi elementami wnętrz skandynawskich. Mają one ciepły, przytulny charakter. Często znaleźć w nich można proste elementy dekoracyjne i roślinność.
Styl wiejski – znany jest właściwie każdemu z nas, jednak warto podkreślić, że jest bardziej różnorodny niż się może wydawać. Styl wiejski to przede wszystkim kolory ziemi i natury, roślinność, drewniane wykończenia, meble i elementy. Miłe są mu meble z rattanu czy wikliny.
Styl art déco – to styl dwudziestolecia międzywojennego. Czerpie z kubizmu i ówczesnych stylów awangardowych. Jest geometryczny, a przez to stosuje czasem masywne, choć proste meble. Raczej wyrazisty w kolorystyce.
Styl eklektyczny – jest jednym z najtrudniejszych stylów, bo często łączy elementy z różnych epok i stylów. Czasem robi to na zasadzie kontrastu, czasem stara się zachować spójność, ale zawsze dąży do uzyskania harmonijnego efektu.
Styl minimalistyczny – to styl popularny, ale wbrew pozorom wcale nie jest łatwy. Nie wystarczy wynieść wszystkiego z mieszkania, zachowując sterylny charakter. Wnętrza minimalistyczne nie są bowiem puste. Są oszczędne. Dopuszcza jednak mocne akcentowanie, chociaż w większości pomieszczenie w tym stylu będzie miało neutralną barwę, fakturę, itd. Styl minimalistyczny lubi geometryczne wzory i rytmiczne układy, ale nie są one nadmiernie skomplikowane. Prostota ponad wszystko.
Stylów, w jakich możemy zaaranżować mieszkanie, jest więcej. Bardziej odważni mogą się zdecydować na stylistykę industrialną, futurystyczną czy retrofuturystyczną. Można sięgnąć po – jak byśmy tego terminu nie definiowali – vintage czy stylizację na dawne epoki. Można też skupić się na aranżacji tematycznej, np. decydując się na styl marynistyczny. Można postawić na nasycone, wyraziste barwy, aby pomieszczenia nabrały energii i ciepła. Albo wręcz przeciwnie – zdecydować się na chłodne kolory, by wnętrza były bardziej kojące i uspokajające. Opcji jest tak naprawdę wiele, a wybór konkretnego stylu czy punktu widzenia, pomaga w uzyskaniu harmonijnego i pięknego wnętrza. Trzeba tylko się zastanowić nad własnymi oczekiwaniami i nad tym, co się nam podoba.
Przestrzega zasad i baw się możliwościami
Projektując samodzielnie wnętrza warto pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Nie istnieje bowiem coś takiego jak jedynie słuszny styl czy sposób aranżacji wnętrza. Gust, dostęp do materiałów, indywidualne preferencje i potrzeby – to tylko kilka czynników, które mają ogromny wpływ na charakter wystroju mieszkania. Takich kwestii jest więcej, ale najważniejsze, że ostatecznie to zawsze zdanie właściciela się najbardziej liczy. W końcu to on będzie mieszkał i wykorzystywał dane wnętrza.
Dlatego warto przestrzegać zasad projektowania wnętrz, ale też warto pamiętać o tym, że nasz dom ma być nie tylko ładną wizytówką dla innych ludzie, ale przede wszystkim musi spełniać określoną rolę w taki sposób, aby to właściciel był zadowolony. Być może minęły czasy, kiedy – jak mawiają Brytyjczycy – dom to była nasza twierdza. Jednakże wciąż jest to miejsce, w którym musimy się czuć bezpiecznie i komfortowo.