Okapy podszafkowe – także mogą być wydajne!

Bardzo często okapy podszafkowe kojarzymy jako mało wydajne urządzenia, które nie potrafią w pełni oczyścić powietrza w kuchni. Jednak obecnie w sprzedaży także znajdziemy takie okapy, które mogą doskonale poradzić sobie nawet w większych wnętrzach!

Okapy kuchenne to duża rodzina produktów, których głównym celem jest neutralizowanie oparów powstających podczas przygotowywania potraw. To sprzęt, który dostępny jest obecnie w wielu wariantach do wyboru, dlatego też możemy dopasować go do kuchni nie tylko pod kątem estetyki, ale także parametrów technicznych.

Wśród różnych typów okapów dostępnych w sprzedaży znajdziemy także okapy podszafkowe. Są to okapy projektowane z myślą o montażu pod szafkami kuchennymi, na przykład w małych kuchniach czy w aneksach kuchennych, gdzie przestrzeń jest ograniczona.

Czy takie okapy rzeczywiście mogą działać wydajnie? Zapraszamy do sprawdzenia naszego poradnika!

Okap podszafkowy – różne tryby pracy do wyboru

Oferowane przez producentów okapy podszafkowe mogą pracować w dwóch trybach. Wybrane urządzenia pracują tylko w jednym z nich, ale część posiada także opcję przełączania się pomiędzy poniższymi trybami.

Okap podszafkowy może pracować:

  • jako pochłaniacz
  • jako wyciąg

Okap kuchenny działający jako pochłaniacz nie wymaga podłączenia do instalacji wentylacyjnej. Neutralizuje nieprzyjemne zapachy przez specjalne filtry – aluminiowe oraz węglowe. Filtry te wymagają systematycznego czyszczenia i wymiany, aby mogły działać efektywnie.

Z kolei okapy kuchenne pracujące jako wyciąg podłączane są już do wentylacji i pozwalają wówczas na odprowadzenie zużytego powietrza na zewnątrz kuchni.

Panuje przekonanie, że tylko okapy pracujące jako wyciągi są w stanie skutecznie odprowadzić zanieczyszczania z kuchni. Warto jednak wskazać, że także nowoczesne pochłaniacze mogą zapewnić maksymalną sprawność i szybko pozbyć się zapachów i nadmiaru pary z kuchni!

Aby okap podszafkowy mógł działać niezawodnie, powinien spełnić także kilka innych warunków.

Na wydajność pracy okapu podszafkowego wpływają również:

  • moc turbiny – przekłada się na jej wydajność, w sprzedaży dostępne są okapy podszafkowe pozwalające na pracę nawet w wydajności do 850 m3/h
  • szerokość okapu – okap powinien posiadać co najmniej szerokość kuchenki, nad którą będzie zamontowany, im będzie większy, tym wydajniej będzie pracować
  • wysuwana szuflada – w sprzedaży znajdziemy także okapy o konstrukcji szufladowej, teleskopowej, które posiadają wysuwaną szufladę z filtrami powiększającymi przestrzeń filtracji
  • parametr filtrów – dobieramy filtry zalecane przez producenta i wymieniamy je systematycznie na nowe lub dokładne je myjemy
  • wysokość montażu okapu – okap nie powinien być zamontowany zbyt wysoko nad kuchenką, ponieważ wtedy nie będzie dobrze pochłaniał oparów, zaleca się montaż na wysokości około 50-60 cm

Zatem wtedy, gdy chcemy kupić dobry okap kuchenny przeznaczony do montażu podszafkowego, warto pamiętać o tym, by zwrócić uwagę także na jego parametry techniczne oraz pamiętać o prawidłowej instalacji – wtedy na pewno będzie działał sprawnie!

Gdzie można kupić wysokiej jakości okap podszafkowy?

Chcesz zdecydować się na wysokiej jakości okap podszafkowy do swojej kuchni? W takim przypadku warto postawić na sprawdzoną jakość!

Polska firma Nortberg specjalizuje się od lat w dostawie nowoczesnych okapów o różnych konstrukcjach. W jej asortymencie dostępne są także okapy podszafkowe, które można znaleźć w sklepie firmy: https://nortberg.pl/okapy-podszafkowe.html.

Okapy podszafkowe Nortberg to eleganckie konstrukcje i najwyższej jakości podzespoły dla maksymalnie wydajnej pracy. Sprawdź już teraz wszystkie dostępne modele i wybierz ten najlepszy do Twojej kuchni!