Jak stworzyć nowoczesny wystrój wnętrz?

Nowoczesne aranżacje wnętrz od lat cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzisiaj w tym stylu wykańcza się większość salonów, sypialni, kuchni czy korytarzy. Czym jednak jest nowoczesny styl? Jak uzyskać efekt nowoczesności w swoim domu lub mieszkaniu? Sprawdź!

Wnętrze w nowoczesnym stylu – czyli jakie?

Nie ma jednoznacznej definicji tego, czym jest nowoczesny styl aranżacji wnętrz. Tym terminem określa się najczęściej wystroje, które wpisują się w najnowsze trendy w wystroju, dlatego też stanowią one w ten sposób coś nowego w stosunku do dawniejszych pomysłów na wnętrze.

Nie ma także jednego stylu nowoczesnego, ponieważ jest to znacznie szersza kategoria. Oznacza to, że nowoczesny salon czy nowoczesna kuchnia mogą mieć różnorodne formy, kolory i wystroje.

Aby uzyskać nowoczesny efekt w aranżacji wnętrz, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów oraz mebli. Nie można też zapominać o dodatkach, za pomocą których podkreśla się współczesny wygląd przestrzeni. Jak zatem zaaranżować dom lub mieszkanie w nowoczesnym stylu?

Nowoczesna aranżacja wnętrza – przegląd stylów

Do kategorii nowoczesnego stylu wnętrz można zaliczyć wiele nurtów, na przykład:

Styl minimalistyczny

Bardzo prosty, ograniczający liczbę mebli i przedmiotów we wnętrzu.

Styl glamour

Łączy w sobie wygląd pałacowych wnętrz z nowoczesnymi wpływami. Można zobaczyć w nim między innymi materiały jak chromowany metal, welur, szkło, złoto.

Styl loft

Tworzy przemysłowe aranżacje, które nawiązują do dawnych manufaktur. Jego charakterystyczne elementy to beton, cegła, metal, lite drewno.

Styl współczesny

Styl tworzący futurystyczne, proste przestrzenie. Można zobaczyć w nim meble wykończone na wysoki połysk w nieskomplikowanych, geometrycznych formach, dominują kolory monochromatyczne.

salon

Nowoczesny styl – jakie materiały wykończeniowe wybrać?

Aby uzyskać efekt nowoczesnego stylu we wnętrzu, duże znaczenie ma wybór właściwych materiałów wykończeniowych. Jakie ciekawe pomysły na wystrój wnętrz warto wtedy wykorzystać?

Najczęściej w nowoczesnych wnętrzach można zobaczyć materiały z poniższych kategorii:

  • gładkie tynki gipsowe
  • metal – wykończony w kolorze czarnym, chromowany, złoty
  • jasne i ciemne wybarwienia drewna, głównie prostego, bez widocznych usłojeń
  • płyty meblowe wykończone na wysoki połysk
  • płytki ceramiczne, na przykład imitujące kamień, cegiełki, drewnopodobne
  • beton architektoniczny
  • cegła – naturalna i malowana
  • okładziny kamienne
  • drukowane szkło hartowane

Meble do nowoczesnego wnętrza

Wybierając meble do nowoczesnego wnętrza, warto zdecydować się na te dopasowane do jego stylu.

We wnętrzach współczesnych, minimalistycznych i glamour dominują proste meble o formach geometrycznych, często uzupełnione o elementy metalowe, z wysokim połyskiem. Z kolei we wnętrzach loft można zobaczyć meble łączące w sobie lite drewno albo jego imitację wraz z czarnym metalem.

Meble w nowoczesnym wnętrzu mogą być także designerskie – przyciągać swoją niezwykłą formą, materiałami, na przykład mogą być wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego. To nadaje przestrzeniom efektowny wygląd.

Skąd czerpać pomysły na wystrój wnętrz w nowoczesnym stylu?

Obecnie wiele pomysłów na wnętrza w nowoczesnym stylu można znaleźć w internecie – warto zaglądać na blogi online, do mediów społecznościowych, a także do katalogów producentów materiałów wykończeniowych i mebli.

Najlepiej dobrze przemyśleć aranżację współczesnego wnętrza, ponieważ może ono przybierać rozmaite formy. Zapoznanie się z różnymi pomysłami oraz inspiracjami pozwoli na łatwiejsze opracowanie idealnej przestrzeni dopasowanej do konkretnego pomieszczenia czy całego domu.